ULUSAL İHTİYAÇLAR İÇİN
"YERLİ ÇÖZÜMLER"

Sayfa yolu

WDV - Kablosuz Dijital HD Görüntü Aktarıcı

WDV, DESi tarafından sunulan kablosuz dijital video aktarım sistemidir. Konvensiyonel kablosuz video aktarımında kullanılan analog sistemlere göre birçok avantajı beraberinde getiren bu sistem, görüntü ve sesin özel bir kodlama sistemi ile sayısallaştırılmasına dayanmaktadır.
 • WDV Mobil Alıcı ve Verici Üniteler

  Image removed.Düşük çözünürlüklü görüntünün kablosuz aktarılmasında kullanılan konvensiyonel analog sistemler, günümüzde popüler olan ve birçok alanda kullanılan (HD ve full HD vb.) yüksek çözünürlüklü videoların aktarılmasında, teknolojik altyapısının izin vermemesi sebebiyle kullanılamazlar. Bunun yanında konvensiyonel sistemlerde görüntünün düzgün bir şekilde aktarılması için hem alıcının hem de vericinin sabit olması gerekir. Alıcı veya vericinin hareketli olması durumunda konvensiyaonel sistemlerde görüntü kaybı ya da görüntü bozulması yaşamak kaçınılmazdır. Ayrıca analog kablosuz video iletim sistemlerinde çevre bina ya da coğrafik yapılardan gelen yansımalar, doğrudan doğruya alınan görüntü üzerindeki ciddi bozucu faktörleri oluştururlar.
   
  WDV, yeni jenerasyon görüntü sayısallaştırma yöntemi olan COFDM teknolojisini kullanarak hareketli kameralardan hareketli ya da sabit noktalara görüntü aktarma konusunda yüksek performans sergilemektedir. Standart çözünürlüklü görüntünün aktarılmasının yanında, özellikle HD ve Full HD yüksek çözünürlüklü görüntülerin aktarılmasında da rahatlıkla kullanılan bu sistem, mobil olması sebebiyle, güvenlikten prodiksiyona, birçok alanda esnek çözümler sunabilmektedir.

  CoFDM Tekniği

  Image removed.Aktarılacak görüntünün sayısallaştırılmasından sonra, çok sayıda taşıyıcının bulunduğu bir küme içinden birbirine ortogonal (dik) olan alttaşıyıcılarla (sub-carrier) kodlanarak gönderilmesi ve aktarım bandı içinde Frekans Bölmeli Çoğullama (FDM/Frequency Division Multiplexing) yapılması esasına dayalı modülasyon tekniğidir.

  Bugün ülkemizde de test edilen karasal sayısal yayının (DVB-T / çanak anten olmadan dijital televizyon sinyallerinin alınabilmesini sağlayan yayın tekniği) temelini oluşturan COFDM, görüntünün yanında ses ve data aktarımı gibi pekçok avantajı da sunmaktadır. Ayrıca yayınlar analog yayınlara göre çok daha dar bandlarda yapılabildiklerinden (1Mhz ye kadar band daralabilmektedir), daha küçük güçlerle daha uzak mesafelere yayın yapmak da mümkün olmaktadır.

  SAYISAL GÖRÜNTÜ VE SES AKTARIM SİSTEMİNİN KULLANIM ALANLARI

  Televizyon Kanalları

  Image removed.Artık canlı yayınlarda kameremanlar kablolarla bağlı kalmıyor. Canlı yayın aracından uzakta özgürce hareket edebiliyor ve haberin kalbine kadar ilerliyor. Böylece detaylar, haber ayrıntıları her zamankinden daha fazla aktarılabiliyor. Üstelik full HD, HD ya da SD kalitesinde seçeneklerle.

  Prodüksiyon Firmaları / Yönetmenler

  Çekimler esnasında kullanılan farklı noktalardaki hareketli veya sabit kameraların görüntülerinin kablosuz olarak tek noktadan takip edilmesi artık hayal değil. Çekim yapılan süreyi kısaltıp kameraların tamamını kontrol etme imkanı sağlayan bu sistem bir çok açıdan avantaj sağlayacaktır.

  Askeri Birlikler

  Hareket halindeki askeri birlikler, geri noktalara ya da merkeze görüntüleri anında iletebiliyor. Öncü kuvvetler gerçekten öncülük ediyor ve ne görürlerse bunu komuta birimleriyle anında paylaşabiliyor. Üstelik bir noktadan alınan görüntü pek çok noktaya güvenli (kriptolu) olarak iletilebiliyor.

  Emniyet Kuvvetleri

  Gerek istihbarat amacıyla, gerekse operasyon ya da görev sırasında hareketli birimlerden tüm görüntüler bir araca ya da komuta merkezine aktarılabiliyor. Anında müdahale, bilgi alma gibi işlemler son derece etkin ve hızlı yapılabiliyor.

  İtfaiye Birimleri

  Olaya müdahale eden itfaiyeciler dışarıya canlı yayınla görüntüleri aktarabiliyor. Komuta merkezi çok daha hızlı ve doğru kararlar verebiliyor.

  Arama Kurtarma Birimleri

  Her türlü arama kurtarma çalışmalarında, öncülerin gördüklerinin takım lideri tarafından da görünmesi sağlanıyor. Sonuç; hızlı ve doğru bilgi edinme ve karar alma!

  İnsansız Araçlar

  İnsansız hava, kara ve deniz araçlarından kesintisiz ve yüksek çözünürlükte canlı görüntü aktarımı artık çok kolay. Tam gerektiği anda görüntüde oluşan kesilmeler ve parazitler yok oluyor. Daha uzaklardan, daha net ve kesintisiz canlı görüntü aktarımı artık mümkün!
   
  Kısacası sürekli ve yüksek kalitede görüntü canlı yayınının gerektiği tüm uygulamalarda COFDM video yayın sistemleri kullanılabilir. Alıcı ve verici antenlerin biribirini görebildiği ortamlarda 1W gücünde bir verici ile 10 km'nin üzerinde mesafelere HD video yayını göndermek mümkündür. Ayni güçle şehir içinde hareketli kaynaklardan 1km civarında mesafelere görüntü iletilebilir ki bu eski analog sistemler konusunda deneyimi olanları şaşırtacak bir başarıdır.

  •  
 • Ek Boyut
  desi_wdv_-_urun_tanitimi[1].pdf 211.78 KB